V projektu AMULET mapujeme společenský a ekonomický dopad vyvíjených technologií

Ačkoli projekt AMULET cílí primárně na materiálový výzkum, vyvíjené technologie — s možným uplatněním od energetiky po lékařství — budou mít významný společenský a ekonomický dopad. Právě na tuto problematiku v oblasti klíčových nosných technologií se zaměřuje jedna z aktivit projektu s cílem zmapovat společenské souvislosti a rozměry vyvíjených technologií a napomoci jejich výzkumu, vývoji a realizace v souladu s principy Otevřené vědy (Open Science), mezi jejíž základní cíle patří snaha učinit vědecké procesy transparentnější, inkluzivnější a demokratičtější a posílit hodnotu vědění a inovací jako veřejných statků.

Sociologická větev projektu AMULET vychází z teorií, konceptů a metodologií rozvíjených v oboru Science and Technology Studies (STS). Tým tvoří socioložka vědy a technologií Tereza Stöckelová, která je mezi jiným také místopředsedkyně poradního orgánu UNESCO The World Commission on the Ethics of Scientific Knowledge and Technology (COMEST), a Michal Trčka, který je odborníkem se zaměřením na etiku vědy a technologií.

V rámci jejich úkolu, kterým je zmapovat a kriticky zhodnotit společenské souvislosti a rozměry technologických trajektorií rozvíjených víceškálových materiálů probíhají dvě hlavní aktivity. Za prvé tým realizuje etnografické šetření výzkumné a inovační praxe rozvíjené v rámci konsorcia projektu AMULET s cílem získat detailní vhled do výzkumné dynamiky, včetně jejích sociálních a etických rozměrů. Za druhé připravuje a bude postupně realizovat čtyři veřejná slyšení koncipovaná na bázi veřejné participace a zapojení dotčených skupin a potenciálních uživatelů technologií. 

V rámci úkolu budou také posouzeny možnosti komercializace vyvíjených technologií, což realizuje Technologické centrum Praha. Celkově tak úkol cílí nejen na posílení inovačního potenciálu technologií AMULET, ale také k hledání férové rovnováhy mezi veřejným a soukromým prospěchem z jejich užívání.

Tereza Stöckelová, Michal Trčka