AMULET na 56. Heyrovského diskusích: Excelentní věda v oblasti 2D materiálů

Ve dnech 8.–12. června 2025 se v renesančním zámku v Třešti uskutečnil již 56. ročník Heyrovského diskusí, prestižní mezinárodní konference, tentokrát zaměřené na dvourozměrné materiály. Projekt AMULET byl na tomto významném vědeckém setkání silně zastoupen díky účasti několika výzkumníků, kteří se podílejí na jeho řešení, a také díky organizačnímu týmu ve složení doc. Martin Kalbáč, dr. Otakar Frank, dr. Matěj Velický a prof. Jana Kalbáčová Vejpravová.

Heyrovského diskuse, organizované Ústavem fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, slouží jako výjimečné fórum pro sdílení špičkového výzkumu v oblasti fyzikální chemie a materiálových věd. Projekt AMULET zde nejen prezentoval své nejnovější výsledky, ale také aktivně přispěl k mezioborovému dialogu, který je jádrem této akce s více než půlstoletou tradicí.

Přednášky výzkumníků z AMULETu

Během programu konference vystoupili vědci zapojení do projektu AMULET s několika odbornými příspěvky, které se věnovaly tématům jako je exfoliace 2D materiálů, optoelektronické vlastnosti hybridních struktur, elektrochemické chování grafenu, kvantifikace defektů v monovrstvách MoS₂ a možnosti využití Centra urychlovačů a jaderných analytických metod pro modifikaci 2D materiálů.

AMULET přispívá k pokroku ve výzkumu dvourozměrných struktur

Účast na Heyrovského diskusích potvrdila důležitost projektu AMULET v rámci interdisciplinárního výzkumu dvourozměrných materiálů. Konference poskytla ideální příležitost k prezentaci výsledků, navazování nových spoluprací i inspiraci k dalším směrům výzkumu v oblasti funkcionalizace, charakterizace a integrace 2D struktur.

Pokračování vědecké tradice

Heyrovského diskuse mají více než půlstoletou tradici. Jejich základy položil v roce 1967 profesor Antonín Vlček, tehdejší ředitel Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, který je udržoval po dobu 24 let. Následně se organizace těchto setkání střídavě ujímají seniorní vědci ústavu pod záštitou ředitele instituce.